مشخصات فردی و زندگینامه
نام:محمد
نام خانوادگی:علینی
پست الکترونیک:mohammad.ellini@gmail.com
نخصص ها:علوم تربیتی ، روانشناسی ، جامعه شناسی

زندگی نامه

اینجانب محمد علینی در سال 1343 در تهران به دنیا آمدم. تحصیلات کلاسیک خود را تا مقطع دیپلم در شهر قم ادامه دادم. با وجود قبولی در دانشگاه تهران و مرکز تربیت معلم لویزان در سال 1363 وارد حوزه علمیه قم شدم. دروس سطح خود را نزد اساتیدی همچون ایوبى، نکونام، عراقچى، علیدوست و مرحوم پایانی گذراندم. پس از اتمام سطح در درس خارج اصول مرحوم آیت الله صالحی مازندرانی و خارج فقه آیت الله جوادی آملی شرکت نمودم.

از سال 1370 به جهت علاقه به کار با کودک و نوجوان که به نظرم زیر بنای کار فرهنگی در جامعه محسوب میشود وارد مرکز تربیت مربی کودکان و نوجوانان دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به ریاست حاج آقا راستگو شدم. بعد از گذراندن دوره عمومی و تخصصی مرکز وارد گروه تحقیقاتی معارف زیر نظر حاج آقا کبیر شدم و بر روی آثار شهید مطهری کار نمودم. در ضمن وارد گروه تحقیقاتی روان شناسی زیر نظر استاد مهاجرانی شدم و روان شناسی رشد و شخصیت را فرا گرفتم و به تدوین جزوه همراه با سایر دوستان مرکز پرداختم. علاوه بر تحقیق و پژوهش در زمینه های معارف، روان شناسی، تعلیم و تربیت، احکام، مسائل اجتماعی و ... به تدریس در مقاطع ابتدایى، راهنمایی و دبیرستان در ایام تابستان در قم و شهرستانها در مراکز فرهنگی مشغول می باشم. همچنین در تدوین کتابهای ره توشه راهیان نور در مقطع ابتدایی و راهنمایی با سایر دوستان محقق و نویسنده از سال 1376 همکاری نزدیک دارم و مسئول هیات تحریریه در مرکز تربیت مربی می باشم.

در سال 1379 در کنار دروس حوزوی و تحقیق و پژوهش به تحصیل در رشته علوم اجتماعی گرایش پژوهشگری در دانشگاه باقر العلوم علیه السلام پرداختم. علاوه بر تحقیق و پژوهش و نویسندگی در زمینه کودکان و نوجوانان و حضور در درس تفسیر آیت الله جوادی آملی به پژوهش و نویسندگی در زمینه مسائل جامعه شناسی اشتغال دارم که امیدوارم با عنایت ویژه خداوند و اهل بیت عصمت و طهارت بتوانم در خدمت اسلام و جامعه اسلامی باشم.

در سال 1384 وارد مقطع کارشناسی ارشد جامعه شناسی شدم ودرسال 1386 از رساله خود با عنوان "رابطه سرمایه اجتماعی و آموزه های اسلامی "بانمره عالی دفاع کردم.

درسال 1391 درمقطع دکترای دین پژوهی دانشگاه ادیان و مذاهب قبول شدم که هم اکنون درحال گذراندن دکترایم می باشم.

همچنین ازسال 1386در مرکز مطالعات فرهنگی - اجتماعی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ابتدا باسمت مدیر پژوهش وسپس ازسال1391 با عنوان پژوهشگر ومحقق رسمی مشغول می باشم.